danishthanvi1 / members_of_finnish_parliament_scraper

Members Of Finnish Parliament Scraper


Forked from ScraperWiki

Contributors danishthanvi1

Last run completed successfully .

Console output of last run

Injecting configuration and compiling... Injecting scraper and running... PHP Warning: file_get_contents(http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/thw/trip/?${base}=hetekaue&${maxpage}=101&${snhtml}= hex/hxnosynk&${html}=hex/hx4600&${oohtml}=hex/hx4600&${sort}=lajitnimi&nykyinen=$+and+lajitnimi=$#alkuun): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 500 Internal Server Error in /app/scraper.php on line 12 ERROR: Failed to get parliament members.!

Data

Downloaded 4 times by MikeRalphson

To download data sign in with GitHub

Download table (as CSV) Download SQLite database (7.27 MB) Use the API

rows 10 / 3197

Valtiolliset_luottamustehtävät Syntymäpaikka Alkuper√§inen_nimi Kunnalliset_luottamustehtävät Puoliso Sukunimi Eduskuntaryhmät nimi Syntymäaika Muut_luottamustehtävät Jäsenyydet_eduskunnan_toimielimissä Kuolinaika Vanhemmat Kuolinpaikka Url Koulutus Kuolinaika_ja_-paikka date_scraped Arvot_ja_arvonimet Työura_/_Elämäkertatietoja kansanedustajana Etunimi Ammatti_/_Arvo Vaalipiiri Kirjallisuutta Sotilasarvo Lisätietoja Kansainväliset_luottamustehtävät Lapset Tehtävät_eduskuntaryhmässä Julkaisut Ministeri Sähköposti Puhelin Nykyinen_kotikunta Pääministeri Siviilipalvelus Edustajantoimi_keskeytynyt Alkuper√§inen nimi Jäsenyydet eduskunnan toimielimissä Kunnalliset luottamustehtävät Ammatti / Arvo Muut luottamustehtävät Arvot ja arvonimet Kuolinaika ja -paikka Työura / Elämäkertatietoja Valtiolliset luottamustehtävät Kansainväliset luottamustehtävät Tehtävät eduskuntaryhmässä Nykyinen kotikunta Edustajantoimi keskeytynyt
presidentin valitsijamies 1937, 1940, 1943
Kokemäki
Aakula, ;Mikkel Emil (Mikko Eemeli)
Kokemäen kunnallislautakunta (pj)
Anna Inkeri Snäll 1913 -
Aakula
Maalaisliiton eduskuntaryhmä 21.10.1930 - 31.08.1936
Eemeli Aakula
12.06.1879
Maalaisliiton keskushallitus Satakunnan Maakunta oy:n johtokunta Satakunnan maanviljelysseuran johtokunta Hankkijan Porin piirineuvosto
Perustuslakivaliokunta Suuri valiokunta
26.07.1955
maanviljelijä Frans Mikkel Aakula, Amanda Lovisa Rasi
Kokemäki
kansakoulu , maanviljelyskoulu 1903
26.07.1955 Kokemäki
2011-03-29 03:00:57
kunnallisneuvos 1952
maataloustyönjohtaja 1904-1907, sokerijuurikasviljelyneuvoja 1911-1912, maatalousneuvoja 1913-1920, osuuskaupan maatalousosaston hoitaja 1920-1923, maanviljelijä Kokemäellä , Kokemäen kunnan rahastonhoitaja 1936-1945
21.10.1930 - 31.08.1936
Mikkel Emil (Mikko Eemeli)
maanviljelijä, kunnallisneuvos
Turun läänin pohjoinen vaalipiiri 21.10.1930 - 31.08.1936
Kuopion läänin läntisen vaalipiirin keskuslautakunta (pj)
Mynämäki
Aakula, ;Petter (Pekka)
Kangasalan kunnallislautakunta (esimies) Kuopion kaupunginvaltuusto
Hilda Maria Keinänen 1895 -
Aakula
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.10.1909 - 31.01.1911, 02.02.1914 - 31.10.1917
Pekka Aakula
02.09.1866
SOK:n hallintoneuvosto OTK:n hallintoneuvosto Kulutusosuuskuntien keskusliiton hallintoneuvosto Palovakuutusyhtiö Tulenturvan hallintoneuvosto Savon osuuskauppapiirin toimikunta
Pankkivaliokunta Sivistysvaliokunta Tarkastusvaliokunta Tullivaliokunta Valtiovarainvaliokunta
11.06.1928
vuokraaja Jeremia Matinpoika, Johanna Henrikintytär
Karttula
kansakoulu , reaalikoulu (Uudenkaupungin reaalikoulu), kansakoulunopettaja 1891 (Jyväskylän seminaari)
11.06.1928 Karttula
2011-03-26 19:17:22
opettaja Mynämäellä 1891-1892, opettaja Oripäässä 1892-1894, opettaja Äänekoskella Keski-Suomen kansanopistossa 1894-1898, opettaja Kangasalla 1898-1902, opettaja Kuopion kaupungissa 1902-1918, opettaja Viipurin maalaiskunnassa 1922-1923
01.10.1909 - 31.01.1911, 02.02.1914 - 31.10.1917
Petter (Pekka)
kansakoulunopettaja
Kuopion läänin läntinen vaalipiiri 01.10.1909 - 31.01.1911, Kuopion läänin läntinen vaalipiiri 02.02.1914 - 31.10.1917
presidentin valitsijamies 1931
Nurmijärvi
Aalle-Teljo (v:een 1906 Ahlstedt), ;Ida Sofia
Kotkan kaupunginvaltuusto
Kyösti Alfred Teljo 1912 -
Aalle-Teljo (v:een 1906 Ahlstedt)
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 22.05.1907 - 31.10.1917
Ida Aalle-Teljo
06.05.1875
Suomen työväenpuolueen puoluehallinto Sosialidemokraattisen puolueen puoluehallinto Sosialidemokraattinen naisliitto (pj) Työväen pääneuvosto Suurlakkokomitea Koteja vanhuksille ry (pj) Vanhusten huolto ry (pj)
Kunnallisvaliokunta Laki- ja talousvaliokunta Perustuslakivaliokunta Suuri valiokunta Toimitusvaliokunta
17.06.1955
itsellinen Johan Ahlstedt, Magdalena Erikintytär
Helsinki
17.06.1955 Helsinki
2011-03-26 19:17:24
pikkupiika sukulaisissa , leipuri, leipomon osakas, ompelija ja täysihoitolan pitäjä Helsingissä 1884-1905, Sosialidemokraattisen puolueen puhuja, luennoitsija ja kurssien pitäjä Helsingissä 1905-1906, Venäjällä 1918-1919, vankilassa poliittisista syistä 1919-1922, Sosialidemokraattisen puolueen puhuja 1922, majoitusliikkeen harjoittaja Kotkassa 1923-1942
22.05.1907 - 31.10.1917
Ida Sofia
rouva, majoitusliikkeen harjoittaja
Turun läänin eteläinen vaalipiiri 22.05.1907 - 31.10.1917
Terttu Sainio, Helvi Raatikainen: Uranuurtajan tie 1955
Keuruu
Aaltio (v:een 1906 Andelin), ;Eino Abram (E.A.)
Aina Anna Koskela 1913 - 1919 (er.), Viena Ilona Sotavalta 1922 -
Aaltio (v:een 1906 Andelin)
Maalaisliiton eduskuntaryhmä 01.02.1929 - 31.07.1929
Eino Aaltio
08.10.1889
Hämeen Maan hallintoneuvosto (pj) Suomalaisuuden liiton johtokunta Hämeen heimoliiton neuvottelukunta
Lakivaliokunta
03.10.1974
kauppias Viktor Arvid Andelin, Iida Ranta-aho
Helsinki
ylioppilas 1909, oikeustutkinto 1914, varatuomari 1919
03.10.1974 Helsinki
2011-03-26 19:17:27
nimismiehenä Lammin ja Kosken Hl piirissä 1914-1916, nimismiehenä Jyväskylän piirissä 1916-1917, nimismiehenä Keuruun piirissä 1917-1919, Karjalan väliaikaisen hallinnon lakimies ja sihteeri 1920, asianajaja Helsingissä 1921-1922, asianajaja Tampereella 1923-1925, Hämeen Maan päätoimittaja Tampereella 1924-1925, Helsingin kaupungin lastensuojelulautakunnan lakimies, lastenvalvoja ja lastenhuoltotarkastaja 1925-1928, Kansalaiskorkeakoulun sanomalehtiopin opettaja 1926-1929, Ulkosuomalaislehden päätoimittaja 1927-1929, Tähystäjä-lehden päätoimittaja 1929, Suomalaisuuden liiton pääsihteeri 1929-1930, Suomen konsuli Duluthissa 1930-1939, asianajaja Helsingissä 1940-1974, maatalousministeriön asutusasiainosaston esittelijä 1952-1956
01.02.1929 - 31.07.1929
Eino Abram (E.A.)
varatuomari, asianajaja
Hämeen läänin pohjoinen vaalipiiri 01.02.1929 - 31.07.1929
kapteeni 1942
presidentin valitsijamies 1978, 1982, 1988 Luonnonvarainneuvosto Ympäristönsuojeluneuvosto
Lempäälä
Aaltio, ;Sampsa Eino Urmas
Lempäälän kunnanvaltuusto 1965- Lempäälän kunnanvaltuusto (pj) 1977-1978,1987-1988 Lempäälän kunnanvaltuusto (vpj) 1979-1980 Lempäälän kunnanhallitus
filosofian maisteri Leena Marjatta Tarjanne 1960 -
Aaltio
Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä 24.03.1979 - 20.03.1987
Sampsa Aaltio
21.4.1927
Suomen Round Table -järjestö (pj) Pirkka-Hämeen osuuspankkiliiton hallintoneuvosto (pj) Lempäälän-Viialan osuuspankin hallintoneuvosto (pj) Suomen akateemisen urheiluliiton valtuuskunta Suomen akateemisen urheiluliiton johtokunta Maanomistajain liiton valtuuskunta Maanomistajain liiton valtuuskunta (vpj) Osuuspankkien keskusliiton hallintoneuvosto 1968-1978,1983-1993 Aamulehti-yhtymän hallitus 1975-1988 Dendrologian seuran hallitus 1985-1986 Dendrologian seuran hallitus (vpj) 1987 Aamulehti-yhtymän hallitus (vpj) 1987-1988 Kunnallisneuvos C.V. Åkerlundin säätiön hallitus (pj) 1987-1997 Osuuspankkien eläkekassan hallintoneuvosto (pj) 1989-1994 Osuuspankkien eläkesäätiön hallintoneuvosto (pj) 1989-1994
Maa- ja metsätalousvaliokunta 1983 - 1986 Pankkivaliokunta (vj) 1983 - 1986 Perustuslakivaliokunta 1985 - 1986 Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 1980 - 1982 Maa- ja metsätalousvaliokunta Suuri valiokunta
varatuomari, kansanedustaja Eino Abram Aaltio, maanviljelijä, taiteilija Viena Ilona Sotavalta
ylioppilas 1945 (Töölön yhteiskoulu), agronomi 1952, opintomatka Yhdysvaltioihin (Asla) 1957, opintoja Kauppakorkeakoulussa 1958 - 1965
2011-03-26 19:17:29
maanviljelijä Lempäälässä Sotavallan tilalla 1948-, Lempäälän-Vesilahden yhteiskoulun maatilatalouden opettaja 1962-1963, Kokoomuksen maataloussihteeri 1970-1974
24.03.1979 - 20.03.1987
Sampsa Eino Urmas
agronomi, maanviljelijä
Hämeen läänin pohjoinen vaalipiiri 24.03.1979 - 20.03.1987
majuri 1985
Suomen mestari 100 m:n selkäuinnissa 1950, Sotavallan arboretumin perustaja
Pohjoismaiden neuvoston taloudellinen valiokunta (vj)
Toivo Tapio 1962, Kirsti Johanna Ulriika 1965, Minna Maria Katariina 1967
presidentin valitsijamies 1968
Toivakka
Aalto, ;Anna-Kaarina
Lappeenrannan kaupunginvaltuusto
Oma Risto Olavi Aalto 1943 -
Aalto
Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä 02.02.1971 - 21.01.1972
Anna-Kaarina Aalto
12.08.1920
Naisten raittiuskeskus (pj) Raittiuden ystävät ry (vpj) Vakuutus ARA:n hallintoneuvosto
Maa- ja metsätalousvaliokunta
16.04.1994
metsänhoitaja Lauri Vihtori Vihinen, Martta Lyydia Lanne
Lappeenranta
ylioppilas 1938, lääketieteen kandidaatti 1943, lääketieteen lisensiaatti 1947
16.04.1994 Lappeenranta
2011-03-26 19:17:31
Lemin ja Taipalsaaren kuntien neuvola- ja koululääkäri 1948-1964, Nuijamaan kunnanlääkäri 1949 -, Lappeen kunnanlääkäri, kaupunginlääkäri ja terveyskeskuslääkäri 1964 -
02.02.1971 - 21.01.1972
Anna-Kaarina
lääketieteen lisensiaatti, terveyskeskuslääkäri
Kymen läänin vaalipiiri 02.02.1971 - 21.01.1972
presidentin valitsijamies 1925, 1931
Karjalohja
Aalto (e. Silfver), ;Arthur (Artturi) August
Helsingin kaupunginvaltuusto
Anna Sofia Jääskeläinen 1900 - 1931 (k.), Hilda Vainikainen (e. Forsell) 1934 -
Aalto (e. Silfver)
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.04.1919 - 31.08.1933
Artturi Aalto
02.05.1876
Uudenmaan sos.dem. piiritoimikunta Suomen ammattijärjestön toimikunta Suomen tehdas- ja sekatyöväen liiton toimikunta
Kulkulaitosvaliokunta Suuri valiokunta Toimitusvaliokunta Työväenasiainvaliokunta
25.04.1937
piika Maria Mathilda Silfver
Tuusula
kansakoulukurssi
25.04.1937 Tuusula
2011-03-26 19:17:34
renki, tehtaantyömies ja ajuri -1897, kaakelinmuovailija ja uuniseppä 1897-1908, Kaakeli-, fajanssi- ja uunintekijäin liiton sihteeri 1906-1909, Vaasan läänin eteläisen vaalipiirin sos.dem. piirisihteeri 1909, Sorretun Voiman toimittaja Jyväskylässä 1909, Työmiehen toimittaja Helsingissä 1909-1916, Työn päätoimittaja Viipurissa 1916-1917, Suomen Sosialidemokraatin toimittaja 1918-1919, 1920-1932, Suomen tehdas- ja sekatyöväen liiton luottamusmies 1919-1920, Tiedonanto-lehden toimittaja 1919-1920, Sos.dem. sanomalehtimiesliiton taloudenhoitaja 1924-1937
01.04.1919 - 31.08.1933
Arthur (Artturi) August
sanomalehdentoimittaja
Uudenmaan läänin vaalipiiri 01.04.1919 - 31.08.1933
Hausjärvi
Aalto (e. Ståhlberg), ;Johan Fredrik (J.F.)
Impi Aurora Härkönen 1910 -
Aalto (e. Ståhlberg)
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.05.1924 - 20.10.1930
Johan Aalto
01.07.1886
Suomen sosialidemokraattinen puolue (vpj) Sosialidemokraattisen sanomalehtimiesliiton liittotoimikunta Viipurin työväenopiston johtokunta
Suuri valiokunta (pj) 1928 - 1928, (pj) 1929 II - 1930 I Puolustusasiainvaliokunta (pj) 1929 I - 1929 I Perustuslakivaliokunta Ulkoasiainvaliokunta
03.11.1946
työmies Johan Ståhlberg, Augusta Ojala
Helsinki
03.11.1946 Helsinki
2011-03-26 19:17:36
konemonttööri -1917, Jyväskylässä Vaasan läänin itäisen vaalipiirin sos.dem. piirisihteeri 1917-1918, Vapaan Sanan toimitussihteeri Vaasassa 1920, Kansan Työn päätoimittaja Viipurissa 1920-1922, 1924-1930, Suomen Sosialidemokraatin päätoimittaja 1922-1923, Viipurin apulaiskaupunginjohtaja 1930-1940, Lauritsalan kauppalanjohtaja 1940-1946
01.05.1924 - 20.10.1930
Johan Fredrik (J.F.)
kauppalanjohtaja
Viipurin läänin läntinen vaalipiiri 01.05.1924 - 20.10.1930
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (pj)
Halikko
Aalto, ;Kalle Nestor
Halikon kunnanvaltuusto
Signe Aaltonen 1915 - 1915 (k.), Rauha Matilda Wink 1916 -
Aalto
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 16.10.1919 - 04.09.1922
Kalle Aalto
22.02.1884
Suuri valiokunta
14.12.1950
torppari Sven Efraiminpoika, Amanda Maria Josefintytär
Halikko
14.12.1950 Halikko
2011-03-26 19:17:40
kivenhakkaajana ja rakennustöissä Halikossa , pienviljelijä Halikossa 1923-1950
16.10.1919 - 04.09.1922Edeltäjä: Rönnberg, Sikstus /Sdp
Kalle Nestor
kivenhakkaaja, pienviljelijä
Turun läänin eteläinen vaalipiiri 16.10.1919 - 04.09.1922
presidentin valitsijamies 1962, 1982
Ypäjä
Aalto (e. Lyylilä, e. Fält), ;Lyyli Helena
Janakkalan kunnanvaltuusto (pj)
Lauri Armas Aalto 1941 -
Aalto (e. Lyylilä
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 22.07.1958 - 23.03.1979
Lyyli Aalto
06.04.1916
Sosialidemokraattisten naisten keskusliiton liittotoimikunta Etelä-Hämeen sos.dem. piirin naisjaosto (pj) Kanta-Hämeen keskussairaalan liittohallitus Kanta-Hämeen keskussairaalan liittovaltuusto (pj) Epilepsialiitto (pj) Suomi - Bulgaria -seura (vpj) Suomen 4H-liiton valtuuskunta Suomen 4H-liiton johtokunta Suomen 4H-liiton Etelä-Suomen piiri (pj) Kanta-Hämeen säästöpankin isännistö
Laki- ja talousvaliokunta Sivistysvaliokunta Suuri valiokunta Valtiovarainvaliokunta Verovaliokunta Eduskunnan kirjaston hallitus
26.09.1990
palvelijatar Vilhelmiina Fält
Janakkala
keskikoulu 1932, kunnankirjuritutkinto 1938 (Maalaiskuntien liitto), kunnallistutkinto 1960 (Yhteiskunnallinen korkeakoulu), sosionomi
26.09.1990 Janakkala
2011-03-26 19:17:42
kunnallisneuvos 1979
Ilomantsin kunnan kirjanpitäjä 1934-1937, Janakkalan kunnan kirjanpitäjä 1937-1979, Janakkalan kunnan kantakirjaston hoitaja 1939-1949
22.07.1958 - 23.03.1979
e. Fält)
sosionomi, kirjanpitäjä, kunnallisneuvos
Hämeen läänin eteläinen vaalipiiri 22.07.1958 - 23.03.1979
Sano Lyyli vaan 1981

Statistics

Average successful run time: 7 minutes

Total run time: 7 minutes

Total cpu time used: less than 5 seconds

Total disk space used: 7.29 MB

History

  • Manually ran revision 71ff1f46 and completed successfully .
    nothing changed in the database
  • Forked from ScraperWiki